Huśtawka emocjonalna

Chyba nie ma osoby, która by nie doświadczyła huśtawki emocjonalnej przynajmniej kilka razy w życiu. Dla jednych osób jest to trudny do opanowania stan, dla innych sposobem wpływania na otoczenie.

Daczego tak jest?

W tym drugim przypadku działanie huśtawki jest proste: wzbudzenie w drugiej osobie negatywnych odczuć, a następnie wycofanie bodźca co wprowadza natychmiastowe uczucie ulgi
i wzrasta podatność na dostosowanie się, spełnianie oczekiwań, okazywanie wdzięczności. Bywa, że taka manipulacja jest starannie wyreżyserowana, a przykładem może być sposób na „dobrego i złego policjanta”.

Huśtawki nastrojów to jednak nie tylko świadome wpływanie na drugą osobę, ale również objawy problemów psychicznych, są np. nieodłącznym elementem choroby afektywnej dwubiegunowej, na którą cierpi 1 na 100 osób.

W takim przypadku nasze nastroje w sposób naturalny i zwykle niezależny od nas wahają się od smutku czy rozpaczy po radość
i euforię, od całkowitej niemocy do przekonania, że możemy wszystko. Oczywiście doświadczamy okresowo również lepszych dni, kiedy nasze emocje są na stałym poziomie.  Zmienność nastrojów zawsze wpływa na nasze funkcjonowanie społeczne, niszczy relacje, odbiera radość życia.

Skontaktuj się z nami

                                zapisy wyłącznie telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 1o.oo – 2o.oo pod nr tel. 605.038.545